Chińczycy ufają zagranicznym markom

Chiny to jeden z największych rynków w Azji po względem szybkości rozwoju. Po tym jak wyprzedziły Stany Zjednoczone stały się największym rynkiem żywności i napojów. Przez to są bardzo atrakcyjne dla zagranicznych firm.
Wzrost importu w Chinach ma związek z rozwojem kraju, poprawą sytuacji bytowej jego mieszkańców, a także z ograniczoną ilością ziemi uprawnej, problemami z niedoborem wody, rosnącymi obawami związanymi z bezpieczeństwem żywności oraz coraz większym zainteresowaniem mieszkańców żywnością zagraniczną.

Mleko i produkty mleczne były wiodącymi artykułami importu żywności. Według ekspertów, przeprowadzających badania tamtejszego rynku, tendencja ta będzie rosła.

Chińczycy, jak wynika z informacji The Economist, najchętniej jedzą zboża i warzywa, ale z roku na rok coraz bardziej przekonują się do innych artykułów, w tym mleka. Mają spore zaufanie do zagranicznych marek. Ma to związek ze skandalami, które kilka lat temu wyszły na jaw i dotyczyły bezpieczeństwa żywności. Chodziło m.in. o skażone mleko, 15 tys. martwych zwierząt hodowlanych odkrytych w rzece Huangpu oraz afery z sieciami fast food. To osłabiło wiarę mieszkańców w krajową produkcję, bo bezpieczeństwo żywności ma dla Chińczyków ogromne znaczenie przy dokonywaniu zakupów.

Źródło: Raport EU SME Centre – Rynek artykułów żywnościowych i napojów w Chinach

Komentarze są wyłączone.